wyszukiwarka
 


v

 

Dane kontaktowe

Regionalna Giełda Nieruchomości "RGN"

ul. Barlickiego 25
43-300 Bielsko-Biała
Kontakt: Proszę dzwonić bezpośrednio do agenta przypisanego do oferty.

http: www.rgn.pl
e-mail: rgn@rgn.pl

Naszym partnerem jest homeportal.pl

"Mieszkanie dla Młodych" w pigułce

A | A | A

"Mieszkanie dla Młodych" w pigułce

Nowy rządowy program wejdzie w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku. Sprawdź czy będziesz mógł skorzystać z dopłat i na jakie wsparcie możesz liczyć.

W ramach programu może być udzielonych nawet 36 tys. kredytów rocznie - zakłada rząd, jednocześnie szacując, że "MdM" początkowo będzie kosztował od 600 do 700 mln zł rocznie, a docelowo nawet 1 mld zł. Na jakie wsparcie i od kiedy może liczyć młody Polak?

Start "MdM"

II połowa 2013 lub początek 2014 r. - taką datę podał Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, podczas prezentacji założeń nowego programu.

Kto może skorzystać?

Osoby do 35 roku życia. Program skierowany jest do rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci oraz singli. - W przypadku małżeństw jeden ze współmałżonków nie może mieć ukończonych 35-ciu lat .

Jaka nieruchomość będzie dofinansowana?

Projekt zakłada, że dopłatami będą objęte mieszkania do 75 m kw. z rynku pierwotnego. Ten punkt - wykluczający rynek wtórny - budzi najwięcej zastrzeżeń. - Nie przewidziano również dopłat do domów - zarówno nabywanych od deweloperów, jak i budowanych metodą gospodarczą przez kredytobiorcę - dodaje Marcin Jańczuk. Osoby liczące na rządowe wsparcie nie mogą być właścicielami innego mieszkania.

Dopłaty

Dla mieszkania do 50 m kw. procentowo wsparcie wynosi od 10 do 20 proc. I tak: > 10 proc. przewidziano dla singli i bezdzietnych rodzin, > dodatkowe 5 proc. dla rodzin z dziećmi, > kolejne 5 proc. jeśli w ciągu 5 lat urodzi się w rodzinie trzecie lub kolejne dziecko. Dopłata wypłacana będzie jednorazowo w momencie zaciągania kredytu, gdyż ma pełnić rolę wkładu własnego (dotychczas pieniądze dokładane były do rat).

Przykładowo: kupując 50-metrowe mieszkanie za cenę 289,5 tys. zł, można liczyć na pieniądze z budżetu w kwocie od 28,9 tys. zł (dla singli i rodzin bezdzietnych) do 57,9 tys. zł (dla rodzin z dziećmi, które doczekają się w nowym mieszkaniu trzeciej pociechy) - kalkuluje Bartosz Turek z Home Broker. Dla porównania w programie "RnS" rodzina (nawet bezdzietna) może liczyć na dopłatę w wysokości około 75,6 tys. zł.

Limity

Podobnie jak w kończącym się programie "Rodzina na swoim" pozostaną limity cen za metr kwadratowy. To od nich będzie liczona wysokość dopłat. - Przykładowo, jeśli w Warszawie program "Mieszkanie dla młodych" pozwoli na zakup lokalu o cenie nieprzekraczającej 290 tys. zł (5,8 tys. zł za metr), a komuś uda się kupić lokal za 200 tys. zł (4 tys. zł za m kw.), to dostanie dopłatę na poziomie minimum 10 proc. liczonych od 290 tys. zł .

Jaką ulgę odczujesz?

W "MdM" ulga wydaje się znacznie mniejsza od tej, jaką gwarantuje "RnS". Nowe wsparcie jest bowiem jednorazowe, a w kończącym się programie raty są mniejsze przez osiem lat. Mimo to, właśnie jednorazowe wsparcie - wkład własny - ma zapewniać mniejszy całościowy dług.

Taką kalkulację wykonał HB: - Posłużmy się przykładem rodziny z dwojgiem dzieci, która chciałaby kupić w Warszawie nowe mieszkanie o powierzchni 50 m kw. za 289,5 tys. zł i po roku urodziłoby się trzecie dziecko. W "RnS" dopłatę można oszacować na 75 559 zł, podczas gdy "MdM" wyniosłaby 57 895 zł - mówi Bartosz Turek. Trzeba jednak pamiętać, że beneficjenci "zyskują" dodatkowe 58 678 zł odsetek, których nie musieliby odprowadzić do banku (kredyt na 25 lat, oprocentowanie 6,5%). Z punktu widzenia czysto rachunkowego korzyść w całym okresie kredytowania może być większa niż w przypadku programu "RnS".

Niewykluczone, że ostateczny kształt programu będzie jednak nieco zmieniony.

Od momentu ogłoszenia wstępnych założeń do programu Mieszkanie dla Młodych pojawiło się już bardzo wiele analiz porównawczych, dotyczących zarówno wysokości dopłat, typów nieruchomości jakie objęte są programem oraz grupy docelowej, do której jest on skierowany. W tej chwili program ten przechodzi tzw. konsultacje społeczne i jego założenia mogą jeszcze ulec zmianie, ale zmiany te będą już raczej dotyczyły detali takich jak doprecyzowanie szczegółowych zasad rozliczania programu. Nowy program w odróżnieniu od Rodzin na Swoim nie różnicuje warunków dla rodzin bezdzietnych i dla singli. Osoby samotne mogą również starać się o dofinansowanie zakupu mieszkania do 75m2, a nie jak wcześniej jedynie do powierzchni 50m2. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku RnS, to jest maksymalny metraż mieszkania, jakie może być objęte programem, ale kwota dofinansowania obejmuje maksymalnie 50m2.

Istotna jest również zmiana zasad dofinansowania. Program RnS daje realne przełożenie na budżet domowy przez 8 lat spłaty. Jednak trzeba wykazać się takimi dochodami, które pozwolą na otrzymanie kredytu. Mieszkanie dla Młodych zaś wychodzi naprzeciw tym wszystkim, którzy oprócz spełnienia podstawowych założeń programu byli dotychczas na krawędzi zdolności kredytowej. Jednorazowe dofinansowanie powiększa wkłada własny kredytobiorcy, a tym samym obniża wartość zaciąganego kredytu co sprawia, że jest on bardziej dostępny- komentarz Agnieszki Grotkowskiej, Dyrektor do Spraw Projektów Specjalnych serwisu Domiporta.pl

Domiporta.pl


Pozostałe tematy

Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Przejdź do góry strony