wyszukiwarka
 


v

 

Dane kontaktowe

Regionalna Giełda Nieruchomości "RGN"

ul. Barlickiego 25
43-300 Bielsko-Biała
Kontakt: Proszę dzwonić bezpośrednio do agenta przypisanego do oferty.

http: www.rgn.pl
e-mail: rgn@rgn.pl

Naszym partnerem jest homeportal.pl

Jak przygotować mieszkanie lub dom do sprzedaży

A | A | A

Zacznij od najbliższego otoczenia. Na klatce schodowej, ,jeśli jest ciemno, bo przepaliła się żarówka - wymień ją. Jeśli ściany klatki schodowej "zdobią" wulgarne napisy lub nieudolne graffiti, zamaluj je. To wysiłek równy zakupowi puszki farby, a zyskujesz na tzw. pierwszym wrażeniu.

Gdy chcesz sprzedać dom, uprzątnij chodnik przed nim. Wyrwij zeschłe krzewy w ogródku, pozbieraj i pochowaj niepotrzebne przedmioty, które tam trzymałeś.

Przedpokój to wizytówka mieszkania, obejrzyj go więc krytycznie. Zdejmij nadmiar ubrań wiszących na wieszakach, pochowaj buty, kapcie i walające się tam przedmioty.

Pamiętaj, że ważny jest wygląd kuchni, gdzie koncentruje się życie rodziny. Zadbaj więc, by blaty szafek były czyste, osuszone naczynia starannie poustawiane.

W łazience być może warto zainwestować w nowy klozet i umywalkę, bo stare swoim żółtym kolorem mogą odstraszyć potencjalnych nabywców.

Zadbaj, by w czasie, gdy Twój dom oglądają przyszli kupcy, na sznurkach w łazience nie wisiała bielizna osobista. Usuń ją; postaraj się uczynić przestrzeń swojego domu neutralną.

Dokładnie posprawdzaj, czy wszystkie okna się domykają i czy żadna klamka nie wypada. Jeśli są brudne - umyj je. Zadbaj też, by drzwi nie skrzypiały, a z futryn nie odpadała farba. Jeśli kupujący mają małe dziecko, oczami wyobraźni widzą, jak przy każdej próbie zamknięcia tych skrzypiących drzwi ich pociecha budzi się z płaczem.

Wszystkie żarówki wymień na mocniejsze. Dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się większa i bardziej otwarta.

Odpowiadajmy szczerze na pytania, nawet te o mankamenty. Fakt, że okna się nie domykają, nie ma takiego wpływu na cenę, jak zaufanie nabywcy.

Podkreślajmy zalety swego mieszkania: nasłonecznienie, wygodny rozkład, miłą okolicę, bliskość sklepów itp. Naszym atutem może też być gotowość szybkiego opuszczenia mieszkania albo gotowość przyjęcia zapłaty w ratach.

Wielu kupujących ma zwyczaj narzekania i wybrzydzania na wszystkie istniejące i nie istniejące wady, by maksymalnie obniżyć cenę. Nie reaguj na to gniewem. Bądź rzeczowy i spokojny. Przypomnij, że przeciętne ceny rynkowe dotyczą mieszkań przeciętnych - czyli nie pozbawionych mankamentów. Mieszkania idealne są dużo droższe. A zatem przybrudzone ściany czy porysowany parkiet wcale nie muszą być powodem do ustępstwa cenowego.

Są także klienci nazbyt grzeczni. Chwalą mieszkanie, proszą o zatrzymanie go dla nich, bo "na pewno kupią". To znak, że będą w zdwojonym tempie szukać innych ofert ("jedno mam zaklepane, a nuż trafi się lepsze"). W tej sytuacji należy jak najszybciej umówić się na spisanie przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży.

Cena wywoławcza nie powinna jednak zbytnio odbiegać od średniej rynkowej. Jeśli będzie za wysoka, oderwana od realiów, to klienci nawet nie będą chcieli oglądać mieszkania.

Nie zapomnijmy, ustalić "na dzień dobry", że to kupujący ponosi wszelkie opłaty związane z transakcją. Prawo tego nie reguluje, ale taki jest zwyczaj. Jeśli nie powiemy tego wprost, przy podpisywaniu umowy kupujący zdziwi się i powie: "No jak to? Myślałem, że dzielimy się opłatami po połowie". I ze sprzedaży nici. I jeszcze jedno: jeśli np. chcemy sprzedać mieszkanie za 50 tys. zł, a kupujący po długiej rozmowie proponuje 49 tys. zł - i ani grosza więcej, ustąpmy. Różnica nie jest duża, a na następnego kupca możemy czekać długo, tracąc nerwy, czas, a także pieniądze, bo za miesiąc - wskutek inflacji - każda złotówka będzie już mniej warta.

Jeśli zdecydowałeś się skorzystać z usług pośrednika, posłuchaj jego rad. Ty sprzedajesz mieszkanie pierwszy i być może ostatni raz w życiu. Pośrednik sprzedaje ich dziesiątki. Zaufaj więc jego doświadczeniu.

Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Przejdź do góry strony