wyszukiwarka
 


v

 

Dane kontaktowe

Regionalna Giełda Nieruchomości "RGN"

ul. Barlickiego 25
43-300 Bielsko-Biała
Kontakt: Proszę dzwonić bezpośrednio do agenta przypisanego do oferty.

http: www.rgn.pl
e-mail: rgn@rgn.pl

Naszym partnerem jest homeportal.pl

Jak policzyć powierzchnię mieszkania ?

A | A | A

Jak policzyć powierzchnię mieszkania ?

Okazuje się że kupując mieszkanie u Developera, wcale nie jest prosto policzyć powierzchnię mieszkania. W świetle ustawy o normalizacji nie obowiązuje żadna Polska Norma do obliczania powierzchni lokali mieszkalnych. W praktyce stosuje się dwie Normy: PN-70/B02365 z 30 czerwca 1970 r. Lub PN-ISO 9836-1997 z 28 października 1997 r.

I tak teoretycznie nowsza zastąpiła starszą, ale ponieważ żadna z nich nie jest jednak wskazana do obowiązkowego stosowania, decyzja, którą normę wybrać, należy do umawiających się stron. Obie normy bardzo się różnią. Np. w pierwszej mierzy się powierzchnię mieszkania w stanie surowym, a więc bez tynków i okładzin, według drugiej w stanie całkowicie wykończonym. Nowa norma wprowadza też pojęcie „ścian działowych nadających się do demontażu”, a developerzy niesłusznie uznają za takie ściany wszystkie ściany działowe, nawet te murowane.

Jakie mogą być konsekwencje tego prawnego bałaganu? Ano takie, że Szanowny Kliencie zapłacisz za metry których nie masz. Developer może podać klientowi powierzchnię mieszkania przed postawieniem ścian działowych (każda taka ściana ma min. 12 cm grubości). Na papierze będzie to 40 mkw., a w rzeczywistości tylko 38 mkw..

Tak więc aby się nie zdziwić, odbierając pewnie już zapłacone mieszkanie, warto nalegać już przy podpisaniu umowy, by znalazł się w niej zapis, według jakiej normy zostanie przeprowadzony obmiar.

Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Przejdź do góry strony